Close

11.4.2018

Dotaz č.4 – omezení délky návazce při lovu na umělou mušku

Dotaz:

 • Vážený pane pane doktore,

  omlouvám se, že Vás obtěžuji, ale nevím, kdo by mi lépe dokázal odpovědět na můj dotaz ohledně nového omezení délky návazce při lovu na umělou mušku na 2 délky prutu. Bylo mi vysvětleno, že návazec se rozumí vše od konce muškařské šňůry po poslední koncovou mušku. Do této doby jsem rozlišoval ( asi 30 let ) nástavec – monofil či splétaná šňůra – a návazec ( forpas s muškami ).

  De facto to podle tohoto znamená ukončení možnosti lovu na tzv. francouzský návazec ( francouzská nymfa ). Vám to jistě vysvětlovat nemusím. Vím, že toto omezení platí již nějakou dobu u závodníků, není mi však jasné proč, neboť tato metoda pouze umožňuje lov v čistých a mělkých vodách ( hlavně ). Tedy Horní Vltava, Malše atd. Přednosti této metody jsou mi dobře známy, rád takto lovím ale nejsem si jist, zda tato metoda loví více ryb či zda by byla jakkoliv bezohledná vůči rybám. Nicméně je ideální pro lov na malinké nymfy.

  Máte-li prosím chvilku, mohl byste mi prosím vysvětlit smysl tohoto omezení ? Obracím se na Vás jako na uznávanou autoritu v oblasti muškaření a jako na člověka, který organizuje ME v lovu na mušku.

  Osobně mám za to, že muškaři upadli v jakousi nemilost (viz. velikost strýmrů atd. ) ze strany těch, kteří ještě loni lovili přívlačí s náležitou výbavou v době, kdy se  to nesmělo tvrdíce, že použitím zatížené koncové nástrahy s peříčkem chytají „muškařením“.

  děkuji za Vaši případnou odpověď a přeji úspěch v organizaci ME.

  S pozdravem Petrův Zdar !

  Ing.Václav Plecer

Odpověď:

 • Dobrý den,
  opatření vzniklo na základě požadavku omezit nelegální přívlač, která se vydává za muškaření, v době zákazu přívlače. Jedinou možností jak definovat způsob „pravého“ lovu na umělou mušku“ bylo předepsat vybavení a omezit délku návazce, jinak by mohl mít vláčkař na muškařském navijáku šňůru a pak 100 metrů vlasce a říkal by, že to je návazec. Vycházeli jsme z definice, která se používá pro muškařské závody. Při závodech jsou návazce takto omezeny. Na francouze chytají všichni a nemají s tím problém. Na navijáku mají nymfovací šňůru, která umožňuje pohodový lov, nemotá se a je i příjemnější do ruky při zdolávání ryb. Když máte prut 3 m dlouhý,  vlastní návazec je dlouhý přibližně 1,5 m, tak můžete mít francouze včetně indikátoru 4,5 m a to je až dost.
  S vodáky jsme domluveni a nechají nás snad během ME ráno a večer na pokoji.
  S pozdravem

Milan Hladík