Close

2.5.2024

Květnové rybářství

Květnové Rybářství: Nejdelší úlovky loňského roku a návod, jak uspět při lovu úhoře

Jako už tradičně zveřejňujeme v květnovém Rybářství vyhodnocení loňského ročníku Nej! Nej! Nej!, soutěže, do které posílají čtenáři Rybářství a webu irybarstvi.cz svoje úlovky. Překvapení nás čekalo zejména u kategorie nejsledovanější – kapra obecného. V časopise se ale zabýváme také lovem tajemné ryby úhoře říčního, rozjíždíme podrobný seriál o plavané nebo zjišťujeme, jak na lov feederem, když padne tma.

Víc než 50 let posílají čtenáři Rybářství své trofejní úlovky redakci, aby ta vyhodnotila nejdelší ryby celého roku. V loňském roce se naplno rozeběhlo přihlašování úlovků přes web irybarstvi.cz, díky čemuž jsme zaznamenali zvýšený zájem o soutěž. Z 365 přihlášek jsme udělili 41 zlatých, 34 stříbrných a 30 bronzových odznaků. Rekordní úlovek soutěže jsme tentokrát zaznamenali pouze jeden, zato v kategorii kapra obecného.

Hned dva autoři se pustili do vyprávění, jak uspět při lovu jedné z nejzajímavějších ryb našich revírů – úhoře. Jsou jimi náš tradiční dopisovatel Milan Tychler a Jan Stluka. Zejména druhý jmenovaný poskytuje mnoho rad získaných během 35 let jeho lovu. Odtajní vám také 6 tipů, které vám při lovu úhoře pomohou.

S lovem úhořů je velmi úzce spjatý lov v noci. Jak si co nejvíce usnadnit práci – zejména s ohledem na viditelnost při záběrech – vám poradí průkopník feederu na našem území Milan Tychler. Jeho rady ze seriálu Rybářské vychytávky samozřejmě využijete nejen při lovu „hadů“.

V minulém čísle jsme po delší době přičichli k plavané, tentokrát už s Jiřím Ouředníčkem rozjíždíme plnohodnotný seriál s názvem Plavačka je brnkačka aneb Jak na to, aby opravdu byla. V prvním díle se zorientujeme v plavačkových prutech – kdy se používá bič, kdy prut match a kdy boloňka?

To samozřejmě není všechno. Nabízíme pohled do Kyselovské zátoky na Lipně, která je chráněnou rybí oblastí, podíváme se na lov štik do jižního Laponska, děti určitě ocení příběh o rybě, která měla pro strach uděláno a uměla se prát. Kromě toho nechybí tradiční oblíbené rubriky jako úvodník předsedy Západočeského ÚS Jana Štípka, anketní otázka týkajíc se zarybňování, retro výbava nebo srovnání rybolovných technik s ohledem na čas – tentokrát chytání na živou rybičku.

Časopis Rybářství vychází každý měsíc. Objednat si ho můžete na webu https://www.irybarstvi.cz/predplatne/. Rybářství vydáváme jak v tištěné, tak v elektronické podobě.

Přeji Vám pěkné čtení!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství