Close

25.11.2016

Stanovisko Milana Hladíka, hospodáře JčÚS ČRS, k „Petici za záchranu candátů na Lipně“

Rád bych se veřejně distancoval od „Petice za záchranu candátů na Lipně“, jelikož původně dobrá myšlenka byla zneužita k soukromým cílům organizátora a možná i dalších lidí.

Není tajemstvím, že já osobně jsem opatření na ochranu candátů na Lipně (podobně jako míru lipana 40 cm na všech revírech, míru potočáka 30 cm, háčky bez protihrotu na pstruhových revírech, omezení úlovku na 50 ks vyjmenovaných ryb za sezónu atd.) vymyslel a v poměrně složité struktuře ČRS je i prosadil, což mne stálo nemalé úsilí, a podařilo se mi je po dlouhou dobu proti sílícímu tlaku ze stran místních organizací udržet, a hlasoval jsem vždy pro jejich zachování. Proto je i můj podpis pod původní peticí předloženou na Lipně logickým krokem. Petice byla také prvním veřejným hlasem sportovních rybářů na podporu ochranných opatření, do té doby přicházely na JčÚS ČRS pouze žádosti o jejich zrušení. To bylo dobře, aby jak výbor JčÚS ČRS, tak i například delegáti územní konference JčÚS ČRS věděli, že existují nějací rybáři, kteří deklarují zájem o ochranu candátů na Lipně. Do té doby o nich nebylo slyšet.

Po zralé úvaze a dlouhých diskusích a konzultacích s odborníky byla míra nástražní rybičky 20 cm od roku 2016 ne zrušena, jak zcela záměrně a manipulativně tvrdí pan Filip, ale pouze částečně snížena na 15cm, a v současnosti platná opatření jsou pořád v rámci ČRS zcela nadstandardní a zajišťují ochranu minimálně podměrečných ryb. Jestli to byl krok správným směrem, to ukáže čas a chceme vývoj seriózně sledovat a hodnotit a v případě potřeby už víme, jaká opatření případně realizovat. Vycházíme s faktů a ne z domněnek a subjektivních pocitů. Je třeba respektovat rozhodnutí výboru JčÚS ČRS, které se opíralo o názory rybářů, našich členů, a také o názory odborníků. Takto vypadá z mého pohledu seriózní diskuse a seriózní postup. I když můžu mít na věc odlišný názor.

Rozhodně ale nesouhlasím, aby byly podpisy signatářů včetně mého zneužity formou, jako se to teď děje. Text původní petice podepsané na Lipně se výrazně liší od doprovodných textů, které se objevují v médiích v tiskových zprávách a které jsou plné polopravd, manipulativních informací a nepodložených tvrzení. Celá akce není již zaměřena na ochranu dravých ryb na Lipně a možná na jiných revírech, ale cílem je diskreditovat v očích neinformovaných lidí celý Český rybářský svaz, volené zástupce JčÚS ČRS a od této aktivity je třeba se důrazně distancovat. Jedná se o vydírání, které je nepřijatelné a rozhodně nevede k řešení problému, kterým jistě potřeba ochrany ryb v rybářských revírech je.

Milan Hladík, hospodář JčÚS ČRS